Türk Atasözleri Listesi -C-

1        Cahil adam meyve vermeyen ağaca benzer : Bilgisiz kişiler etraflarına faydalı olamadıklarından ve davranışlarında olumlu sonular beklenmediğinden dolayı faydalı kişiler değildirler.

2        Cahilin dostluğundan âlimin düşmanlığı yeğdir : Âlim her şeyi bilen kimsedir.Yaptığının sonuçlarını bilir ve katlanır. Kendisi ile dost olmak mümkün olduğu gibi,düşman olunduğu zaman da bir noktada anlaşmak mümkündür. Cahil kişiler iyi niyetli görünseler de onlarla anlaşmak güçtür, hatta mümkün değildir. cahil  kendi bildiğini okur kendisini bilmediğinden ne yaptığınıda bilmez.

3        Cami ne kadar büyük olsa imam bildiğini okur : Bir toplulukta çok kişi ve fikir olsa da karar verme yetkisine sahip kimseler, kendi bildiklerini uygularlar.

4        Can boğazdan gelir : İnsanın hareketli , iyi ve üretken  bir yaşam süredrebilmesi için beslenme biçimine dikkat etmesi gerekmektedir.

5        Can cümleden azizdir : İnsanlar kendi çıkarlarını her zaman başkalarının çıkarlarından üstün görürler. Aksi şekilde davrandıklarında bile kendi çıkarları söz konusu olduğu zaman fedakarlık yapmaktan vazgeçerler.

6        Can çıkmayınca huy çıkmaz : Hayat boyu kazanılan alışkanlıklar da gelişir. Ama değiştirmek çok zordur. Kişi ölünceye kadar devam eder.

7        Canı acıyan eşek, atı geçer : Karşılaştığı bir konuda ziyan gören, canı yanan kimse aynı zarara uğramamak için var gücüyle çalışır.

8        Canı kaymak isteyen, mandayı yanında taşır : Güzel ve varlıklı bir yaşam sürmek isteyen kişi kendisine bu yaşamı sağlayacak olan varlıkları kendisinde bulundurmalıdır.

9        Cefayı çekmeyen sefanın kadrini bilinmez : Hayatında dert ve sıkıntı çekmemiş olan kişiler, mutluluğun kıymetini anlayamazlar.

10   Cins kedi ölüsünü göstermez : Soylu kimseler çok  zor durumda da olsalar, durumlarını belli etmezler.

11   Cömert ile nekesin harcı birdir : Parayı kullanma biçimi, onun niteliğini değiştirmez.

Yorumunuzu bırakın