Türkiye’de Sol Akımlar -Mete Tunçay

turkiyede_sol_akimlarKitabın adı :Türkiye’de Sol Akımlar -1908 – 1925 Cilt: 1
Kitabın yazarı:Mete Tunçay
Kitabın yayın evi :İletişim Yayınları
Yayın tarihi :Kasım 2009
Sayfa sayısı:1024 Sayfa
Kitap hakkında inceleme yazısı :
Türkiyedeki sol akımların ilk dönemi 1908’de kurulan meşruti monarşi ile başlasada oldukçu sınırlı bir çerçevede etnik gruplar tarafından biçimlendirildi , daha sonra ulus-devletin kuruluş evresi ve bu süreçte enternasyonalist işçi örgütlerinden millici “komünist” örgütlere ve partilere kadar uzanan süreç yer aldı.

Kitap tanıtım yazısından alıntı ;

Mete Tunçay bu araştırmasında, “sosyalizm cereyanı”nın kendine özgü refleks ve hareketlerini, imparatorluktan ulus-devlete geçiş sürecinde ele alıyor. Selanik İşçi Federasyonu’ndan Osmanlı Sosyalist Fırkası’na, İştirakçi Hilmi’den Mustafa Suphi’ye sol hareketin panoramasını gözler önüne seriyor. Günlük gazeteler,hatıralar, mektuplar, mahkeme kayıtları ve parti arşivleri, yalnızca örgüt ve partilerin değil insanların da gerçek birer aktör olarak içinde yer aldığı bu araştırmanın zeminini oluşturuyor.

1967’deki ilk basımından bugüne, gerek Osmanlı’nın son dönemi gerek Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki tartışmalar için kendi alanında temel referans eser haline gelen Türkiye’de Sol Akımlar 1908-1925’i okurlarımıza sunmaktan gurur duyuyoruz.

Özellikle siyasal bilimler konusunda amatör yada bilimsel uğraşı içerisinde olan okurlarımızın bu son derece geniş kapsamlı bu araştırma kitabını mutlaka okumalarını tavsiye ediyoruz.

Yorumunuzu bırakın