Vadideki Zambak Honoré de Balzac

Vadideki Zambak - Honoré de Balzac

Kitabın Adı:Vadideki Zambak
Kitabın Yazarı: Honoré de Balzac
Kitabın Türü:Dünya Klasikleri
Kitabın Yazılma Yılı:1954
Kitabın Yayınevi: Can yayınları
Kitabın Çevirmeni: Tahsin Yücel
Sayfa Sayısı:332
Kitabın Konusu: Kitabın kahramanının yaşadığı düzeyli aşk ve onunla paylaştığı derin edebi izlerin yer aldığı mektuplardan oluşmakta.Mektuplarda ahlaksal gerklilikle ile kişisel gereksinimlerin tutkunun aşkın çelişkileri çok derinlemesine ve can alıcı bir şekilde anlatılmaktadır.

Kitabın Özeti:
Zengin ancak aile bağları oldukça kopuk bir ailenin küçük oğlu Felix annesinin baskısı altında oteriter bir şekilde yetişmiş çalışkan bir çocuktur. Felix kısa zamanda çalışkanlığı ve parlak zekası ile yükselik ve sarayda danıştay baş yardımcılığına kadar yükselir çok çalışmaktadır ancak aşkı ve kadınlarıda ihmal etmez. Henrietteyi adlı güzel ve sadık bir kadınla tanışır ve onunla sürekli mektuplaşmaya başlarlar. Mektuplar genellikle aşk ilişkilerine kadınların tutum ve davranışlarına ,felix in nasıl davranması gerektiğine dair Henrietteyden gelen nasihatlardan oluşur , felix ise ailesi ile neler yaptığını annesinin nasıl sert bir şekilde onunla konuştuğundan vs bahseder..Henriette Evlidir ve kocası ağır bir hastalığa yakalanır bu hastalıktan sonra 2 yıl aradan sonra ilişkileri dahada derinleşir. Fakat Felix parise gitmek zorundadır.. Pariste zengin ve gösterişli Lady Dudley adından bir kadınla tanışır .Onun gösterişinden etkiLenir ve bir süre sonra aşık oLduğunu zanneder.Bu oLayı öğrenen Henriette hastaLanır, Felix Henriette ölüm döşeğinde iken Lady i ter ederek onun yanına gider. Henriette ölmüştür ancak ona bir mektup bırakmıştır.
Mektupta; aşkı,arzuLarı ve ahLaki değerLeri, eş olma sorumLuLuğu arasında yaşadığı çelişkiLer, çatışmaları yazmaktadır.Henriette, sonuna kadar ahlakını muhafaza etmekLe birlikte pek çok kez içinde savaşlar yaşamıştır.Felix vicdan azabı duymaktadır. Parise döner ve kendini edebiyat verir ve kendini avutmaya çalışır.

Bu kitabı satın alabilirsiniz

mehemt
Mayıs 2nd, 2010at9:03 am

saol birader eline saglık cok ısıme yaradı…

@lper
Şubat 20th, 2012at10:10 am

Beyler bana bu kitabın bir yaprağı lazım arkalı önlü.
29. ve 30. sayfaların fotoğraflarını çekip linkini koyabilir misiniz?

melek
Ekim 14th, 2012at11:28 pm

ya daha açık ve geniş bi özet yokmuydu

hadi ya
Mayıs 2nd, 2013at6:00 am

mükemmel olmuş teşekkür edrm çok işime yaradı saolun herkesin eline emeğine sağlık

Alper
Eylül 9th, 2013at7:36 am

çok tşk ederim saol un çok işime yaradı

sakinleş
Nisan 28th, 2014at2:27 am

saolun cooookkk işime yardı

aslı
Nisan 30th, 2014at9:43 am

çok teşekkür ederim performans ödevinden 0 almak yerine 100 aldım

ali metin
Mayıs 8th, 2014at6:28 am

çok güzel

hasan eren
Mayıs 21st, 2014at7:27 am

Gerçekten çok değerli bir roman tavsiye ederim

Yorumunuzu bırakın