YABAN

yaban

Kitabın Adı:YABAN
Kitabın Yazarı: Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Kitabın Yazılma Yılı:Otuz sekiz
Kitabın Yayınevi: Bilgi Yayınevi
Kitabın Basım Yılı: ilk defa 1932’ de basilmistir.O tarihten beri 43 baski yapmistir.
Sayfa Sayısı:Iki yüz yirmi bir
Kitabın Konusu: Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoglu’ nun en taninmis romanidir.Romanda, Ahmet Celal adindaki bir karakterin bir köyde yasadiklarindan ve yasadiklari sonucunda Türk köylüsü hakkinda edindigi izlenimlerden bahsedilir.Roman bir ani kitabindan yola çikilarak ve bu kitaptan alintilar yapilarak yazilmistir.Romanda, Milli Mücadele Dönemi’nde köylü ile aydin arasindaki kopukluk ve fark anlatilir.

Kitabın Özeti:
Ahmet Celal otuz beş yaşındadır. Bir paşanın oğludur. Birinci Dünya Savaşı’na yedek subay olarak katılır. Kolunu kaybederek geri döner.Artık savaşamadığı için çok üzgündür. İstanbul işgal edilince, emir eri Mehmet Ali’nin köyüne gider. Şehirden her gün gazete getirterek savaşı coşku ile izler. Fırsat buldukça köylülere durumun önemini anlatır. Köylüler ağalarına bağlıdırlar. Onun yalan yanlış sözlerinin etkisiyle Ahmet Celal’i dinlemezler. Aralarına da almazlar.Onu “yaban” diye nitelendirirler. Bu duruma üzülen genç subay, bunalım geçirir. Yalnızdır. Hava almak için gezmeye çıktığı bir gün köyün güzel kızı Emine’yi görür, aşık olur. Onunla evlenmek istese de reddedilir. Çünkü köylülerin gözünde o bir “yaban” ve “çolaktır”.
Öte yandan Yunanlılar köyleri yağmalar, ateşe verir, halka işkence ederler. Bir gün Ahmet Celal’in bulunduğu köye girerler. Köylüler kaçarak dereye gizlenirler. Savaşmak istemedikleri gibi, Mustafa Kemal’i de Yunan’a saldırmakla suçlarlar.Düşman onları kolaylıkla bulur, yakalayıp köy meydanında öldürür. Ahmet Celal ile Emine de vardır aralarında. Genç subay bir ara karışıklıktan yararlanarak Emine’nin elini tutar, birlikte koşmaya başlarlar. Düşman ateş açar. İkisi de yaralanır. Zorlukla köyün mezarlığına ulaşırlar. Orada sabaha kadar beklerler. Ertesi gün yola çıkacaklardır. Fakat Emine yürüyecek halde değildir, yarası ağırdır. Ahmet Celal yazdığı bir defteri kızın eline sıkıştırır ve bilinmeyen bir geleceğe doğru yürüyüp gider.
Kitabın Kahramanları:
AHMET CELAL:Çanakkale’de kolunu kaybettikten sonra Mehmet Ali’nin köyüne yerlesir.Köyde yasadigi sorunlari yenmeyi basaran güçlü bir karakterdir.Aydin bir karakterdir.Köylüler onu dislamistir.Kurtulus Savasi’ni yakindan takip etmistir.Romanda karamsarligi dikkat çeker.Romanda Kurtulus Savasi’na karsi duyarli olusu dünya görüsüne bagli olarak verilir.Bireysel durumlari, yalnizligi, içine kapanisi ruhsal çözümlemelerle anlatilir.
SALIH AGA :Köyün agasidir ve oldukça zengindir.Kilik kiyafeti oldukça kötüdür.Çok kurnaz biridir.Tüm köyü etkisi altina almistir.Çikarlari ugruna düsmanla isbirligi yapar.Köylüyü düsman karsisinda çaresiz birakir.
MEHMET ALI: Dört yil Ahmet Celal’in yaninda kalmistir;ama köye geldiginde yine eskisi gibi davranmaya, Ahmet Celal’den uzaklasmaya ve köylü gibi davranmaya baslamistir.Sert tavirlari vardir.Önce Ahmet Celal’in yaninda hizmet erligi yapmis, ona alismistir.

Kitabın Yorumu:Anadolu halkinin asirlarca unutuldugu, cahil kaldigi,inkilaplara karsi çikan gericilerin yarattigi düzensizligin artik görülmesi gerektigi gerçekleridir.

sinem
Ekim 20th, 2008at9:17 am

kitap güzeldi ama çokk kısa olmuş

Hakkı Devrim
Aralık 5th, 2008at5:23 am

Yazar toplumu çok iyi anlamış ve bir o kadar iyi anlatmış bu kitapla bize. Eski romanları arar olduk bu dönemde güsel romanlar yok deil ama anlamlı roman az

mustafa satır
Aralık 31st, 2008at3:00 am

okudum çok beğendim kahramanın yerinde olmak istemezdim.

ebru
Ocak 2nd, 2009at2:09 pm

ıyyyyyyyyyyy böyle berbat bir kitap görmedim okudum hiç bişey anlamadım siz nasıl beğeniyorsunuz onuda anlamadım kısaca berbattı romanda sürekli köylüler aşağılanıyor hiç sevmedim kimseyede tavsiye etmem

kadirhan
Ocak 3rd, 2009at8:00 am

kitabın ilk 100 sayfası sıkıcı ama öbür 100 sayfası süper macera dolu tavsiye ederim ama özet yazacakların işi zor benden söylemesi

hilal
Mart 20th, 2009at9:11 am

bu bilgiler cok işime yaradı teşekkür ederim keşke kitabın beş ,altı sayfalık özetini de yazsaydınız da ben de özet çıkarmak zorunda kalmasaydım…
yinede güzel olmuş…

Isımsız
Nisan 27th, 2009at5:24 am

Site Sakinleri,
Cumhuriyet Donemimizin en buyuk yazarlarından olan Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun, klasikleşmiş ünlü bir kitabına , bazı vasıfsız,arlanmaz,genel kültürü sıfır kişilerce yorumlar yapıldığını gördüm.Bu kişiler kim acaba? Dün plastik “barbie” leri ile oynayan,bugün amerikan müzikleri dinleyip onların özentisi olan,okuduğu kitaplar sadece aptal liseli kitapları olan,televizyonda magazin izleyen,hamburger yemeyi üstünlük olarak gören,kişileri kıyafetleri ile yargılayan kişi veya kişilerdir.

“#
ebru | Ocak 2nd, 2009 | 14:09

ıyyyyyyyyyyy böyle berbat bir kitap görmedim okudum hiç bişey anlamadım siz nasıl beğeniyorsunuz onuda anlamadım kısaca berbattı romanda sürekli köylüler aşağılanıyor hiç sevmedim kimseyede tavsiye etmem

Böyle bir yorum olabilir mi?Allah aşkına! Sen kimsin yahu?Yazılı sınavlardaki kompozisyonlardan başka yazdığın bir yazı var mı?Hayretle ve Nefretle okuduğum bu yorumu, inanıyorum tüm okuyanlar lanetlemiştir.

esrarengiz
Mayıs 3rd, 2009at9:14 am

abi fıstık gibi be ben çok beğendim .. ebru çok malsın nasıl güzeldeğil…
😀

cemal
Ocak 4th, 2010at1:52 pm

ha uşaklar buraya kahramanlarıda yazsaydınuz ne olurdu da hemde çok kısa saygularumla…

berk
Mayıs 16th, 2010at5:49 am

güzel olmuş ama biraz kısa hele karakterler cok kısa kendiniz eklemeniz gerekio ama emeğine sağlık

selin
Kasım 5th, 2010at7:09 am

ya arkadaşlar bu kitap kaç sayfa bilen vrmı?? acil lazımda…

umut
Nisan 14th, 2011at8:13 am

gerizekalı ebru emeğe saygı saol kardeşim

Nazo
Ekim 30th, 2011at7:28 am

Yaban’ı okudum ve güzel bir kitap, ayrıca özet kısa olsada fena değil teşekkürler..

ezgi
Aralık 11th, 2011at8:43 am

yaban kitabındaki yaban kimdir ve
hayatı

mehmet
Mayıs 12th, 2013at6:36 am

kitapla ilgili 5 cümle lazım acil yardım edin

kürşat
Şubat 4th, 2014at10:32 am

Sonu çok duygusaldı ve moralimi bozmuştu.Romeo,Juliet aşkı yerine ;Ahmet Celal,Emine aşkı daha iyi.İNŞALLAH SİNEMASI ÇIKAR.Saygılarımla…….

Yorumunuzu bırakın