Yeşilay Haftası Hakkında Kompozisyon örneklerii

Yeşilay  derneğinin kuruluş zamanına denk gelen martın ilk haftası kutlanan yeşil ay haftasında zararlı maddelerin kullanımın engellenmesi,zararlarının anlatılması amaçlanmıştır. Yeşik ay alışkanlık haline gelen ve kişiye, kişinin ailesine ve çevresine hatta topluma büyük zararlar verek keyif verici maddelerin zararlarını anlatır ve kullanılmasının, yaygınlaşmasının önüne geçmeye çalışır. Bu doğrultuda Yeşilay derneği her ay dergide çıkarmaktadır. Yeşikay haftasında ise okulumuzda öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımız bu maddelerin zararlarını anlatırlar..

Bilindiği gibi keyif verici ve bağımlılık yapan maddelerin başında sıgara gelmektedir. Sıgara kişinin iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere sebep olur. Akciğerde bronşları doldurur, öksürmeye yol açar ayrıca kişinin daha yaşlı görünmesine neden olur.

Uyuşturucu maddalerde hem bağımlılık yapar hem ölüm dahil pek çok zararlı etkiye sebep verir. Uyuşturucu maddeler afyon,eroin,kokoin,LSD,bali,tiner ve yasadışı olarak kullanılan hapladır. Bunları almak insanın bir anda hayatını karartmak demektir. Hemen bağımlılık yaptığından kesinlikle denememek en iyisidir. Bu keyif verici maddelerin yaptığı bağımlılıktan kurtulmak ise okadar zordur ki insanalar ölüm pahasına kurtulamamaktadır.

Aynı zamanda alkol de çok zararlı bir maddedir. Kişiyi maddi ve manevi her yönden yıkar. Alkol bağımlısı kişi maddi imkanlarını alkole yatırır, sağlıklı düşünemez, aile bağları zayıflar,sorumluluklarını yerine getiremez, iş hayatı zarar götür ve gittikçe dibe çöker.

Bu maddelerden uzak durmak mutlu ve huzurlu bir gelecek istiyorsak bizim için çok önemlidir. Çünkü  bu maddelerin bağımlıları hayatlarını bir ızdırap halinde rezilce ve zavallıca yaşamaktadırlar. Hepimiz güzel günler için bu maddelerin adlarını bile ağzımıza almamalıyız.

Yorumunuzu bırakın