Yunus Emrenin Gercek Hayatı

Anadolu Moğol istilasıyla ezilmis, çökmüs bir vücut halinde idi. Kiliçla karginin son sakirtilarinin simseklendigi bedbaht bir iklimde kuvvet son sözünün söylemis gibi görünüyordu. Böyle bir beldede bir günesin dogmasi bekleniyordu. Bu beldenin üç asirlik gerçek sahipleri bekleniyordu. Ve beklene gün gelmis, Yesildere vadisinin kenarinda bulunan Asiklar Öreni’nde yepyeni bir ses yepyeni bir soluk dünya’ya tesrif etmek üzere idi. Hoca Ahmet Yesevi’nin irsatlari ve Anadolu’ya Alp erenler göndermesi ve buranin Müslümanlastirilmasi faaliyetlerinin bir sonucu olarak Horasan’dan buraya göç eden Türkemen Dervisi olan Ismail Hacı’ya Allah bir torun daha nasip ediyordu. Yil: H:638/M:1240. Ve nefesiyle, sözüyle tüm çaglari asacak olan bir çocuk dünyaya geliyordu. Bu issiz vadide. Bu çocuk farkli mi idi ne? Anadolu’nun üstünü kaplayan o kapkaranlik bulutlar birden dagilmis ortaya yepyeni piril piril, berrak berrak bir gökyüzü çikivermisti.
“Ben yürürem yane yane. Ask boyadd beni kane
Ne akilem ne divane, gel gör beni ask neyledi.”

diyordu bu çocuk. “sevelim sevilelim bu dünyaya kalmaz” diyordu… Önemli olan sevmektir diyordu. Bu çocuk. Adini da yillardir bir balisin karninda kalan ve sonra ortaya peygamber olarak çikan Yunus Peygamber’den aliyordu. Adi Yunus idi. Yunus Emre… soyadi ise Sevgi, Dostluk ve Gönül idi..
Yunus Emre’nin dedesi Ismail Haci Horasan’dan Anadolu’ya göç etmis ve Karaman ogullarindan halen Karaman’a 29 km. uzaklikta bulunan eski yerde genis bir arazi satin aldisini Basbakanlik arsivlerindeki Yavuz Sultan Selim il yazici defterinden ögreniyoruz. Bulunan belgedeki isimler az degisikle halen günümüzde kullanmaktadir. Karaman ogullari beyligini seçmelerinde onlarla olan akrabalik baglarinin bulunmasindan kaynaklanmaktadir. Ismail Haci toplulugu Horasan’dan gelip Larende’nin 29 km dogusunda, su anda Yesildere Kasabasi sinirlari içerisinde bulunan vadiye yerlestikten sonra burada bir zaviye kurdu.

Yunus Emre Ismail Hacinin torunudur ve Karaman’da H:638/M:1240 yilinda dünyaya gelmistir. Dogum ve vefat tarihlerin tam olarak bilinmemekle birlikte bu tarihler tahmini olarak yazdigi kitap olan Risüaletünnushiyye’den çikarilmaktadir

Buradan su sonuç ortaya çikiyor. Yunus Emre’nin dedeleri bu bölgeye göç etmisler ve bu bölgede sürekli kalmak için genis arazi satin almislardir. Bu kadar genis arazileri olan bir zatin Haci Bektasi kapisina gidip bugday istemesi biraz düsündürücüdür. Ki daha sonralari Yunus Emre bizzat kendisinin Karamanoglu Mehmet Bey’den eski adi Yerce olan bir köyden arazi satin almistir. Bu aldiklari arazilerde zaviyeler kurmus olan Yunus Emre ayni zamanda buradan elde ettigi gelirlerle her gün yüzlerce muhtaca yardim etmistir. Daha sonralari gerek kendi köyü olan Karye-i Yunus Emre’de gerekse Karaman’da kiris haneleri ve vakiflar zaviyeler kurmaya devam etmistir. Bu arada ortaya atilan ve kaynagi sadece birtakim menkibelere dayanan ve ilmi hiçbir belgeye dayanmayan  bir iddia vardi ki o da Yunus Emre’nin Haci Bektasi-i Veliye bugday istemesi için gitmis olma iddiasidir. Bu iddia tamamen bin hurafedir ve asirlardir Anadolu’da yaygin olan efsanevari söylentilerden baskasi degildir. Çünkü bu iddianin asilsiz oldugunu  tarih otoritelerinin hepsi kabul ediyor. Kaldi ki Yunus Emre zaten dönümlerce araziye sahip olan bir vadide yerlesmis ve yaninda isçileri ve dervisleri olan varlikli bir seyhtir. Yunus Emre Bektasi degildir, siirlerinde Bektasilik ve Haci Bektasi-i Veliden de bahsetmemistir. Demek oluyor ki her ne kadar Yunus Emre çesitli islam diyarlarini gezmis ise bile bu onun oralarda bulundugu veya mezarini oralarda oldugunun bir delili olamaz. Zaten Anadolu’da onlarca seyhlik veya müridlik yapan Yunus Emre veya Yunus adinda zatlar vardir. Su anda tarihçilerin kesin gözüyle baktigi iki yer vardi. Bunlardan bincisi Eskisehir’de bulunan Sariköy’de ki mezar digeri ise Karaman’da bulunan Yunus Emre camisinin yaninda buluna türbedir. Karaman’daki mezara türbe diyorum, çünkü diger mezarin degil Yunus Emre büyük zatlarla hiç alakasi yoktur. Cumhuriyetten sonra Sariköy’de bir mezar açilmis ve içinden bir sürü cesetler çikmis ve içlerinden en büyük kafa tasini alarak bu Yunus Emre’nindir denilerek onun için bir abide yaptirilmistir. Bunun hiç ilmi dayanagi yoktur. Elde bulunan belgeler ise Yunus Emir Bey’ine ve Emrullah Yunus  Sami tekkesine ait belgelerdir

Bu arada Konya Valiliginden Yunus Emre’nin Karaman’da olduguna dair pek çok rapor gelmesine ragmen bu durum kamuoyundan gizlenmistir. Bütün bu olanlardan sonra anlasiliyor ki YUNUS EMRE KARAMAN’LIDIR VE MEZARI KARAMAN’DA BULUNMAKTADIR. Zira Osmanli devleti zamaninda bile Yunus Emre’nin mezarinin Karaman’da olduguna dair belgeler ve deliller mevcut ve o zamanlar aksini söyleyen bir kimse yoktu. Çünkü herkes Yunus Emre’nin Karaman’da oldugunu biliyordu. Bu yüzdendir ki Osmanli Devleti kayitlari Yunus Emre’nin hep Karaman’da oldugunu tasdik ederler. Sözde Sariköy’de ki Yunus Emre mezarligi sonradan yapilmis ve içine görgü sahitlerinin bile inanmadigi birtakim hileler karistirilmistir. Yunus Emre‘nine mezari diye açilan mezarda bir sürü cesetleri görenler orada tutulan tutanagi bile imzalamamislardir. Bu birtakim kimselerin sirf Yunus Emre’yi Eskisehirli yapmak istemelerinden kaynaklanmaktadir. Surasi da  bir gerçek ki Sariköy’deki yatan zatin ismi bile Yunus Emre degildir. Yunus Emir Beydir. Öte taraftan yine tarih arastirmacilari Yunus Emre’nin tahsilini Konya’da yaptigini ve kendisinden 35-40 yas büyük olan Mevlana’dan ders aldigini belirtiyorlar. Bu durum ister istemez Yunus Emre’nin Karaman’da bulundugunu kuvvetlendiriyor. Zaten Yunus Emre bu durumu siirlerinde: “Mevlana hüdavendigar bize nazar kilali, anin görklü nazari gönlümüz aynasidir….Mevlana meclisinde saz ile isret oldu, Arif maniye daldi, çok biledir feristeh” diye belirtir. Ama bir kere  Haci Bektasi Veliden bahsetmez. Osmanli Devletinin asagi yukari her tarafini gezen ünlü Türk Seyyahi Evliya Çelebi 1648 yilinda Karaman’a gelmis camileri ve türbeleri gezmistir.Iste Evliya Çelebi burada Yunus Emre’den de bahsetmis ve söyle demistir:”Kirisçi Baba Camiinde, Yunus Emre hazretlerinin mezari bulunmaktadir. vs.

Bu arada diger bir belge var ki hayli ilgi çekicidir. Halen Basbakanlik arsivi 18304 numarada kayitli bulunan bu belge; özetle Yunus Emre’nin türbesinin aydinlatilmasi için ödenek ayrilmasi hakkinda 1235 tarihinde yazilmistir. Nihayetinde biz tarihçi olmadigimiz için sonuç olarak derledigimiz ve kaynagini da gösterebilecegimiz bilgileri asagidasunuyoruz:
a) Yunus Emre’nin atalari Horasan’dan gelmisler ve baslarinda dedesi Ismail Haci vardir.
b) Yunus Emre’nin Karamanli oldugunu gösteren belgelerin hemen hepsi resmi ve saglam belgelerdir. Bu belgeler Osmanli Devleti zamaninda siki bir sekilde korunmus ve mühür ile mühürlenmistir.
c) Yunus Emre’nin Karamanli olduguna dair ilk bilgiler digerlerinin aksine Osmanli Devleti belgelerinden gelmektedir. Ama Yunus Emre’nin baska yerlerde bulunduguna dair hiçbir resmi ve saglam kaynak yoktur. Bilakis Yunus Emre’nin Karamanli olduguna dair saglam kaynaklar halen mevcuttur. Ve bizzat kendi ismi geçmektedir. Osmanli Devletinde Yunus Emre’nin mezarini yeri olarak hep Karaman gösterilmis ve bu türbenin giderleri için ödenek bile saglanmistir.
d) Basta Mevlana olmak üzere Yunus Emre ile defalarca görüsmüsler ve onun bir Türk oldugunu ona Türkmen Kocasi demisler ve Karamanogullari sarayinda sözü geçen bir zattir.
e) Yunus Emre çevredeki bütün Türkmenlerin özellikle de Sehzadelerin de seyhidir.
f) Ayni zamanda varlikli bir seyh olan Yunus Emre vakiflar ve zaviyeler kurarak bölgenin sosyal yönden kalkinmasin saglamis ve diger kolonizatör Türk dervisleri gibi Mogollarin saldirilari karsisinda milleti örgütlemisler ve onlara manevi destek olarak morallerini yüksek tutmuslardir.
g) Belgelerde geçen yer ve köy  isimleri halen mevcuttur. Ve hepsi Karaman’ın birer köyü veya kasabasidir.
h) Bütün bunlardan tek bir sonuç çikiyor: YUNUS EMRE KARAMAN’LIDIR VE MEZARI KARAMAN’DA BULUNMAKTADIR..

Yunus Emre Divanı’ndan Seçmeler

Yorumunuzu bırakın